Oscar-i që fitoi është veçse një ‘kujtim i hidhur’ për Halle Berry

Oscar-i që fitoi është veçse një ‘kujtim i hidhur’ për Halle Berry

Fitimi i një çmimi Oscar duhet të jetë pika kryesore e karrierës së dikujt. Por për Halle Berry, fitorja e saj për aktoren më të mirë është një kujtesë e hidhur se Hollivudi ka një rrugë të gjatë për të bërë, njofton Insajderi.

Në vitin 2002, Halle hijeshoi skenën e Oskareve për të mbajtur një fjalim shpresëdhënës pas fitores së saj për rolin e saj në Monster’s Ball. Atë natë, Halle u bë gruaja e parë me ngjyrë që fitoi kategorinë e saj dhe mendoi se do të tregonte ndryshime të mëdha për industrinë dhe do të hapte rrugën për “çdo grua pa emër, pa fytyrë me ngjyrë”. Mjerisht, asnjë grua tjetër me ngjyrë nuk ka vazhduar të fitojë aktoren më të mirë në 18 vjet që nga Halle.

“Mendova se Cynthia [Erivo, ylli i Harriet] do ta fitonte atë vitin e kaluar. Mendova se Ruth [Negga, i nominuar për Loving 2016] kishte një mundësi vërtet të mirë. Mendova se kishte gra që me të drejtë, pa dyshim, mund të kishin, duhet të kishin fituar “, tha ajo për Variety për kopertinën më të fundit të revistës. “Shpresoja që do të fitonin, por pse ato nuk fituan, unë nuk kam përgjigje”. /Insajderi.com

Burimi: People