Për të gjithë ju që adhuruat “The Queen’s Gambit”, sjellim disa propozime të reja

Për të gjithë ju që adhuruat “The Queen’s Gambit”, sjellim disa propozime të reja

Shfaqja e re në Netflix, “The Queen’s Gambit” ka lënë pa fjalë shumë nga shikuesit e serialit. Dhënë faktin se është një serial për lojën e shahit, jo shumë nga ata prisnin që ta ndiqnin me një frymë.

Gjithsesi, Evoke ka listuar edhe disa shfaqje e filma të tjerë, të ngjashëm me serialin, transmeton Insajderi.

“The Coldest Game”

Është larg argëtimit dhe lojërave, pasi pason një lojë vdekjeprurëse e spiunazhit.

“Self Made”

Në thelbin e tij, seriali “The Queen’s Gambit” është një histori e një vajze të re që gjen forcën për të fatin e saj.

“Self Made” bazohet në historinë e vërtetë të Madam C.J Walker, një pastruese amerikano-afrikane që ngrihet nga varfëria për të ndërtuar një perandori bukurie dhe për t’u bërë milionerja e parë femër ‘e vet-krijuar’.

“The Imitation Game”

Nëse ju ka mahnitur aftësia, tensioni dhe strategjia në The Queen’s Gambit atëherë ky është filmi i duhur për ju.

Ngjarja zhvillohet gjatë ditëve më të errëta të Luftës së Dytë Botërore ku kriptanalisti legjendar Alan Turing dhe ekipi i tij i shkëlqyeshëm i thyerësve të kodeve përpiqen të thyejnë kodin Enigma.

“The English Game”

“Queen’s Gambit” është një serial mbi sportin dhe nëse e adhuruat tensionin e konkurrëncës, “The English Game” është për ju.

Nga Julian Fellowes, krijuesi i “Downton Abbey” dhe “Gosford Park”, kjo seri mini përshkruan ngritjen e futbollit modern në Angli kur studiuesit etonian dhe punëtorët e fabrikës veriore injorojnë ndarjet klasore për të luajtur futboll me njëri-tjetrin.

Është një melodramë argëtuese. As ju nuk keni nevojë të jeni tifoz i futbollit për ta shikuar atë!

“Enola Holmes”

shows like queen's gambit

Së fundmi, nëse jeni në humor për diçka tepër të lehtë, nuk mund të harrojmë për një nga fëmijët prodigji më të mrekullueshëm në botë.

Jo, jo Sherlock Holmes, motra e tij!

Millie Bobbie Brown luan si Enola Holmes, zonja e re kureshtare e cila duhet të provojë aftësitë e saj super-hutuese për të zgjidhur misterin e zhdukjes së nënës së saj. /Insajderi.com