Pierre Cardin – dizajner për të famshmit dhe tregtar për masën – ndërron jetë

Pierre Cardin – dizajner për të famshmit dhe tregtar për masën – ndërron jetë

Dizajneri francez Pierre Cardin, i cili kontribuoi në modën e viteve 1960 dhe 70 me modele futuriste, ka vdekur në moshën 98 vjeçare, njofton The Guardian, tranmseton Insajderi.

Cardin ishte i njohur gjithashtu për rregullimin e industrisë duke licensuar me sukses emrin e markës së tij dhe duke bërë lëvizje të mençura të biznesit.

Vdekja e tij u njoftua nga Akademia e Arteve të Bukura të Francës në Tëitter.

Familja e Cardin tha për Agence France-Presse ai vdiq në spital në Neuilly, afër Parisit. /Insajderi.com