Prapa brendeve të suksesshme të veshjeve qëndrojnë njerëz të kamur

Giorgio Armani krijoi kostume të papërsëritshme, Tadashi Yanai solli veshjet e thejshta në Japoni dhe Stefan Persson u bë mbreti i modës së shpejtë: tani ata janë manjatët më të pasur të modës.

Prapa brendeve të suksesshme të veshjeve qëndrojnë njerëz të kamur

Hermes, Louis Vuitton, Uniqlo, H&M dhe Gucci janë të gjithë emra që i dëgjojmë, i dëshirojmë dhe i veshim çdo ditë (nëse jemi me fat). Por dikush, diku, filloi ato marka dhe i rriti ato në emrat që njohim sot.

Kolektivisht, janë këta sipërmarrës dhe krijues që e kanë kthyer modën në një industri globale 2.5 trilionë dollarë – dhe i bëri ata të pasur në mënyrë të paimagjinueshme në këtë proces, njofton Insajderi.

Giorgio Armani (8.5 miliardë dollarë)

Giorgio Armani. Photo: Luxurylaunches

Themeluesi Giorgio Armani është aksioneri i vetëm i Perandorisë Armani, e cila përfshin ndër të tjera, nga moda e lartë deri tek veshjet sportive, bukuria, restorantet, dizajni i brendshëm, hotelet dhe vendpushimet dhe moda e gatshme për tu veshur. Duke filluar udhëtimin e tij në vitin 1975, Giorgio Armani me të drejtë ka fituar titullin si një nga dizajnerët më të suksesshëm në historinë e vendit të tij të lindjes, Italisë.

Heinrich Deichmann (9.5 miliardë dollarë)

Heinrich Deichmann. Photo: Luxurylaunches

Marka Deichmann është bërë shitësi më i madh i këpucëve në Evropë. Ajo që filloi si një dyqan këpucari e filluar nga gjyshi i Heinrich Deichmann në Gjermani në vitin 1913 është shndërruar që në një biznes miliarda dollarësh. CEO shpesh përfshihet në punë bamirësie me programe që sjellin ndihmë mjekësore në vendet në zhvillim dhe mbështesin të pastrehët.

Anders Holch Povlsen (10.8 miliardë dollarë)

Anders Holch Povlsen. Photo: Luxurylaunches

Stefan Persson Anders Holch Povlsen ishte vetëm 28-vjeçar kur u bë pronari i vetëm i kompanisë së veshjeve të prindërve të tij në vitin 1990. Ai është CEO i zinxhirit ndërkombëtar të shitjes me pakicë të veshjeve Bestseller (kompania mëmë e Vero Moda dhe Jack & Jones dhe aksioner në ASOS dhe kompani të tjera në internet ) Ai aktualisht është pronari më i madh individual i tokave private në Mbretërinë e Bashkuar.

Tadashi Yanai (31.5 miliardë dollarë)

Tadashi Yanai. Photo: Luxurylaunches

Yanai zotëron perandorinë japoneze të veshjeve Fast Retailing, shitësin më të madh të veshjeve në Azi dhe kompaninë mëmë të Uniqlo. Historitë e tij të suksesit janë mbresëlënëse – Yanai hapi dyqanin e tij të parë Uniqlo në vitin 1984 dhe që atëherë ka arritur të zgjerojë markën Japoneze në më shumë se 2,000 dyqane në 20 vende plus. Vështirë të besohet se personi më i pasur në Japoni e filloi karrierën e tij në rrobaqepësinë e lagjes së babait të tij. Të ardhurat e kompanisë së tij vetëm në vitin e fundit financiar arritën në 21.3 miliardë dollarë.

François Pinault (43.3 miliardë dollarë)

François Pinault. Photo: Luxurylaunches

Pinault është pronari i grupit luksoz Kering, i cili përfshin shtëpi ikonike të modës si Gucci, Alexander McQueen dhe Saint Laurent. Pinault dhe familja e tij gjithashtu kanë në pronësi shtëpinë e ankandeve Christie’s dhe një koleksion arti prej 3000 copë me punime të Picasso, Mondrian dhe Jeff Koons. Familja Pinault dhuroi 109 milionë dollarë amerikanë për rindërtimin e Katedrales Notre Dame të Parisit pas zjarrit në prill 2019.

Phil Knight (44.7 miliardë dollarë)

Phil Knight. Photo: Luxurylaunches

Knight ishte vrapues në Universitetin e Oregonit dhe krijoi këpucë Nike me ndihmën e ish-trajnerit të tij të vrapimit Bill Bowerman. Në 1964, secili grumbulloi 500 dollarë amerikanë për të filluar atë që më vonë do të bëhej e njohur si Nike, por më pas u quajt Sporte Blue Ribbon. Sot të ardhurat e Nike arrijnë 44 miliardë dollarë. Knight doli në pension si kryetar i Nike në vitin 2016 pas 52 vjetësh.

Amancio Ortega (65.4 miliardë dollarë)

Amancio Ortega. Photo: Luxurylaunches

Ortega është pronari i grupit spanjoll me pakicë të modës Inditex. Inditex është zyrtarisht shitësi më i madh në botë i veshjeve dhe zotëron Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius dhe disa marka të tjera. Ortega zotëron një 59 për qind jo shumë të dobët të Inditex të cilin ai themeloi me ish-gruan e tij Rosalia Mera në vitin 1975.

Bernard Arnault (118.1 miliardë dollarë)

Bernard Arnault. Photo: Luxurylaunches

70-vjecari Bernard Jean netienne Arnault është kryetari dhe CEO i LVMH, kompania më e madhe në botë e mallrave luksoze. Ai gjithashtu u bë personi më i pasur në botë për një kohë të shkurtër në janar 2020. Perandoria e tij bazohet në më shumë se 70 marka (pothuajse e barabartë me moshën e tij, 71) dhe përfshin Louis Vuitton, Dior, Moet-Hennesy, Christian Dior, Sephora dhe Bulgari . Tani për tani, ai gëzon vendin e parë si personi më i pasur në modë. /Insajderi.com

Burimi: SCMP