Publikohet lista e shkurtër e nominimeve për “Oscar”

Publikohet lista e shkurtër e nominimeve për “Oscar”

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka publikuar listën e shkurtë të nominimeve për “Oscar” në nëntë kategori, transmeton Insajderi.

Lista e shkurtë është përmbyllur më 5 shkurt, ndërsa pjesa e mbetur do të vazhdojë në fazën zyrtare të votimit që do të ndodhë në periudhën 5-9 mars.

Nominimet e plota në të gjitha kategoritë do të bëhen të ditura më 15 mars, derisa ceremonia e ndarjes së çmimeve të Academy Awards është caktuar të mbahet më 25 prill.

Më poshtë është lista e plotë e nominimeve të deritanishme:

Filmi dokumentar

All In: The Fight for Democracy
Boys State
Collective
Crip Camp
Dick Johnson Is Dead
Gunda
MLK/FBI
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Notturno
The Painter and the Thief
76 Days
Time
The Truffle Hunters
Welcome to Chechnya

Dokumentari i shkurtë

Abortion Helpline, This Is Lisa
Call Center Blues
Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
Hysterical Girl
A Love Song for Latasha
The Speed Cubers
What Would Sophia Loren Do?

Filmi i huaj

Bosnje e Hercegovina, Quo Vadis, Aida?
Kili, The Mole Agent
Republika Çeke, Charlatan
Danimarka, Another Round
Franca, Two of Us
Guatemala, La Llorona
Hong Kongu, Better Days
Irani, Sun Children
Bregu i Fikdishtë, Night of the Kings
Meksika, I’m No Longer Here
Norvegjia, Hope
Rumania, Collective
Rusia, Dear Comrades!
Tajvani, A Sun
Tunizia, The Man Who Sold His Skin

Makijazhi dhe stili

Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Emma
The Glorias
Hillbilly Elegy
Jingle Jangle: A Christmas Journey
The Little Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
One Night in Miami
Pinocchio

Kolona zanore

Ammonite
Blizzard of Souls
Da 5 Bloods
The Invisible Man
Jingle Jangle: A Christmas Journey
The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
The Little Things
Mank
The Midnight Sky
Minari
Mulan
News of the World
Soul
Tenet
The Trial of the Chicago 7

Kënga origjinale

“Turntables” nga All In: The Fight for Democracy
“See What You’ve Done” nga Belly of the Beast
“Wuhan Flu” nga Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
“Husavik” nga Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Never Break” nga Giving Voice
“Make It Work” nga Jingle Jangle: A Christmas Journey
“Fight For You” nga Judas and the Black Messiah
“lo Sì (Seen)”nga The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
“Rain Song” nga Minari
“Show Me Your Soul” nga Mr. Soul!
“Loyal Brave True” nga Mulan
“Free” nga The One and Only Ivan
“Speak Now” nga One Night in Miami
“Green” nga Sound of Metal
“Hear My Voice” nga The Trial of the Chicago 7

Filmi i shkurtë i animuar

Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Kapaemahu
Opera
Out
The Snail and the Whale
To Gerard
Traces
Yes-People

Filmi i shkurtër aksion

Bittu
Da Yie
Feeling Through
The Human Voice
The Kicksled Choir
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
The Van
White Eye

Efektet vizuale

Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Bloodshot
Love and Monsters
Mank
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Soul
Tenet
Welcome to Chechnya