Regjisori që riktheu fuqishëm filmat ‘Batman’ ndahet nga jeta

Regjisori që riktheu fuqishëm filmat ‘Batman’ ndahet nga jeta

Joel Schumacher, dizenjator i kostumeve, që më pas u fokusua në regjinë e filmave, përfshirë “St. Elmo’s’s Fire, “The Lost Boys” dhe “Falling Down”, si dhe dy filma “Batman”, vdiq në New York City të hënën në mëngjes pas një beteje një vjeçare me kancerin, shkruan The Variety, transmeton Insajderi. Ai ishte 80 vjeçar.

Joel Schumacher – 1939-2020: the NME obituary

Schumacher pati në dorë “Batman” kur Tim Burton doli nga Warner Bros. Filmi i parë nga Schumacher, “Batman Forever”, ku interpretojnë Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey dhe Nicole Kidman, fitoi më shumë se 300 milionë dollarë në të gjithë botën.

Shumica e viteve të 60-ta, pretendoi ai, i kishte kaluar në një gjendje zhgënjimi të mërzitur. Ai tashmë kishte dalë nga shinat në një moshë të re, duke pirë alkool në moshën nëntë vjeç, duke pirë duhan kur ishte 10 vjeç, duke bërë seks në moshën 11 vjeç dhe duke përdorur drogë që nga adoleshenca e tij të hershme.

Joel Schumacher, Director Of 'St. Elmo's Fire' And 'Batman Forever ...

Periudha e tij më intensive e marrjes së drogës përkoi me vdekjen e nënës së tij në vitin 1965. Për pesë vitet e ardhshme, ai injektoi metrinë të lëngshme dhe mori acid mijëra herë. Megjithatë, ai arriti të bashkë-themelonte një dyqan rrobash i njohur si Manhattan Paraphernalia, si dhe fitoi një vend pune të projektimit në Revlon. /Insajderi.com