Rihanna bën thirrje që secila votë të numërohet

Rihanna bën thirrje që secila votë të numërohet

Gjatë një prej zgjedhjeve më të tensionuara të SH.B.A.-së në historinë e fundit, Rihanna u ka kujtuar amerikanëve se nuk mund ta nxitoni demokracinë.

Ndërsa votat për zgjedhjet presidenciale vazhdojnë të mblidhen dhe fletët e votimit me postë, artistja ndau një tëeet të thjeshtë: “Numëro çdo votë”, shkroi ajo për afër 100 milion ndjekësit të saj në platformën e mediave sociale. “Ne do të presim.”

Ajo ripostoi mesazhin në Instagram, duke e postuar atë përmes një serie prej gjashtë fotografish.

Rihanna ka qenë një kritike e zëshme e presidentit në detyrë Donald Trump, pasi e kishte quajtur më parë atë “personin më të sëmurë mendor në Amerikë”.

Komenti i saj i fundit erdhi ndërsa Trump kërkoi që votat legjitime të injorohen në shtetet ku ai mban një epërsi ndaj kandidatit demokrat Joe Biden dhe nisi veprimet ligjore për të prishur procesin e numërimit.

Trump ka vazhduar të tregojë teori konspirative dhe dezinformata në lidhje me numërimin e votave, madje duke arritur deri atje sa të deklarojë në mënyrë të rreme fitoren e tij – e cila është pikërisht ajo që presidenti demokrat i Bernie Sanders parashikoi të ndodhte gati dy javë më parë./Insajderi.com

Dazed Magazine