Rina Balaj flet për shëndetin mendor: Ndani përvojat tuaja me njerëzit

Rina Balaj flet për shëndetin mendor: Ndani përvojat tuaja me njerëzit

Rina Balaj është një tjetër artiste shqiptare që ka folur hapur për shëndetin mendor dhe u ka bërë thirrje ndjekësve që të jenë të kujdesshëm dhe të flasin me të tjerët, njofton Insajderi.

Krahas artistes Dafina Zeqiri, e cila vazhdimisht jep këshilla rreth shëndetit mental, një gjë të tillë së fundmi e ka bërë edhe reperja nga Istogu.

Këngëtarja thekson se i rëndësishëm është bashkëbisedimi me të tjerët, duke qenë se është një problem i pranishëm tek të gjithë.

“Shëndeti mendor është i rëndësishëm për të gjithë. Kështu që dijeni se nëse po përballeni me një sfidë të shëndetit mendor, nuk jeni vetëm. Këshilla që unë do t’i jepja dikujt që është një ‘luftë’ në heshtje, ju nuk duhet të jetoni në atë mënyrë. Ju nuk keni pse të luftoni në heshtje. Mund të jesh i heshtur. Ju mund të jetoni mirë me gjendje të shëndetit mendor, për sa kohë që i hapeni dikujt për këtë, sepse është me të vërtetë e rëndësishme që të ndani përvojën tuaj me njerëzit në mënyrë që të merrni ndihmën që ju nevojitet”.

“E kuptoj dhimbjen tuaj. Më beso, e di. Unë kam parë njerëz që shohin momentet më të errëta të jetës së tyre për të jetuar një jetë të lumtur dhe përmbushëse.
Mund ta bësh edhe ti. Besoj tek ti. Ju nuk jeni barrë. Ju kurrë nuk do të jeni barrë”, ka thënë mes tjerash Rina./Insajderi.com