KUR JE V.I.P

Rita Ora hyri në Australi por jo edhe 40 mijë australianët tjerë të bllokuar jashtë vendit

Rita Ora hyri në Australi por jo edhe 40 mijë australianët tjerë të bllokuar jashtë vendit

Është kritikuar vendimi për të lejuar yllin britanik të popit Rita Ora – e cila jo shumë kohë më parë theu të gjitha rregullat për një festë ditëlindje – të hyjë në Australi dhe të karantinohet përpara gati 40,000 australianëve të bllokuar jashtë shtetit, shkruan The Guardian, transmeton Insajderi.

Ora mbërriti në një hotel në Sidnei për dy javë karantinë e detyruar të hënën përpara xhirimeve për rolin e saj si trajnere në Channel Seven’s The Voice.

Zëdhënësja e çështjeve të brendshme të opozitës, Kristina Keneally, tha se vendi i hotelit në Ora do të thoshte që karantina e saj ishte në kurriz të australianëve që dëshpërimisht kërkonin të ktheheshin në shtëpi.

“Është një shembull tjetër i Scott Morrison që lë Australianët pas”, tha ajo për Guardian

“Ka akoma 40,000 Australianë të bllokuar jashtë shtetit. Çdo njeri i famshëm që zë një vend në karantinë është një vend i mohuar për një australian të bllokuar”, shtoi Keneally.

Raportet e personave të famshëm, duke përfshirë Matt Damon dhe Miranda Kerr, të cilëve u dha leja të izoloheshin në rezidencat private të vetë-organizuara për të shmangur regjimin e rreptë të karantinës së hotelit në Australi kanë gjeneruar reagime brenda Australisë.

Sidoqoftë, Ora, e cila thuhet se udhëtoi me një shoqërues, nuk u organizua për t’i izoluar në një rezidencë private, që do të thotë se karantina e saj do të llogaritet në kufirin e rreptë të Australisë në mbërritjet ndërkombëtare. /Insajderi.com