“Rregullat janë bërë për t’u thyer” është veçanërisht e vërtetë për modën

“Rregullat janë bërë për t’u thyer” është veçanërisht e vërtetë për modën

Sot, nuk është më e rëndësishme të ndjekim rregullat e stilit që na mësuan nënat dhe gjyshet tona, njofton Insajderi.

Është koha të rishikoni këtë koncept të vjetëruar të stilit – disa gjëra duhet të harrohen plotësisht, dhe të tjerët duhet të përditësohen paksa.

“Bright Side” ka grumblluar disa rregulla mode që tani le të themi që janë thjesht të dala mode.

Rregulli #1. Gjinjtë e vegjël duhet të fshihen ose të rriten vizualisht.

16 Popular Fashion Rules That Are Too Outdated to Follow

Sutjenat shtytëse me 3 shtresa mbushje nuk janë më të rëndësishme. Gjinjtë e vegjël po bëhen trendi si një formë tjetër e pozitivitetit të trupit. Nëse, në të kaluarën, gratë me gjinj të vegjël përdornin hile të ndryshme dhe zmadhonin artificialisht gjoksin e tyre, tani, kjo nuk është më e nevojshme – shumë gra kanë hedhur stereotipat e vjetërsuar për nevojën për të pasur gjinj të mëdhenj.

Rregulli #2. Është e nevojshme të vishni një rrip me xhinse ose pantallona.

16 Popular Fashion Rules That Are Too Outdated to Follow

Shumë njerëz ende besojnë se është e nevojshme të vishni një rrip në pantallonat tuaja. Sidoqoftë, kjo ide thjesht mund të mbingarkojë pamjen tuaj. Dhe nëse pantallonat përshtaten në mënyrë të përsosur në trupin tuaj dhe nuk bien, ju mund të qëndroni totalisht pa rrip. Nëse vishni një veshje të thjeshtë si xhinse, bluzë dhe atlete, ky aksesor do të jetë i tepërt. Por kur krijoni një pamje më zyrtare me pantallona dhe këmishë, mund të shërbejë si një theks shtesë që do ta bëjë pamjen tuaj më elegante.

Rregulli #3. Duhet të fshihni të brendshmet tuaja.

16 Popular Fashion Rules That Are Too Outdated to Follow

Gjërat që kombinojnë funksionet e mbathjeve dhe veshjeve të përditshme po fitojnë një popullaritet të jashtëzakonshëm. Për shembull, kostume të ndryshme trupore mund të vishen në vend të bluzës ose këmishës. Vetëm mos harroni, veshja nuk duhet të jetë zbuluese e panevojshme.

Rregulli #4. Rrobat e bardha janë vetëm për verë.

16 Popular Fashion Rules That Are Too Outdated to Follow

Ngjyrat e lehta janë një zgjidhje praktike për një ditë të ngrohtë vere. Por mos harroni për to në sezonin vjeshtë-dimër. Kur bëhet ftohtë jashtë, shumë njerëz kalojnë menjëherë në hije të errëta dhe të papërshkrueshme. Sidoqoftë, është ngjyra e bardhë që e bën pamjen tuaj shumë elegante.

Rregulli #5. Buzët lyhen të kuqe vetëm për mbrëmje.

16 Popular Fashion Rules That Are Too Outdated to Follow

Buzëkuqi i kuq është shumë i ndritshëm, kështu që shumë gra kanë frikë prej tij dhe e përdorin atë vetëm kur krijojnë pamjet e tyre të mbrëmjes. Por ky është një gabim. Grimi i ditës gjithashtu mund të duket i shkëlqyeshëm me buzëkuq të kuq. Thjesht duhet të jesh i moderuar me pjesën tjetër të grimit, në mënyrë që të mos e teproni me theksimet në fytyrën tënde.

Rregulli #6. Taket e larta nuk duhet bukur në gratë e gjata.

Taylor Swift white dress - Daily Record

Dikur besohej se një person nuk duhet të dallohet nga turma dhe të jetë shumë i dukshëm. Por duhet të pranojmë që takat e larta duken bukur në vajzat e gjata, duke i bërë këmbët e tyre tashmë të pafund edhe më të gjata. Gjëja kryesore është të ndiheni të sigurt kur keni veshur take dhe të mbani qëndrimin tuaj.

Rregulli #7. Gjithmonë duhet të ketë një theks të ndritshëm të veshjeve.

16 Popular Fashion Rules That Are Too Outdated to Follow

Bota ka zbuluar minimalizmin. Dhe dizajnerët i bëjnë thirrje të gjithëve t’i kushtojnë vëmendje këtij stili veshjesh. Linjat e drejta, ngjyrat themelore dhe natyrore, siluetat e qarta dhe modelet lakonike tani janë në kulmin e popullaritetit. Provoni të vini aksesorë me ngjyra neutrale – të zeza, të bardha ose ndonjë nuancë kafe, dhe do të vlerësoni se si ato shkojnë magjishëm me çdo veshje.

Rregulli #8. Shamitë janë vetëm për gratë e moshuara.

16 Popular Fashion Rules That Are Too Outdated to Follow

Shamitë kanë marrë hovin në botën e modës, dhe ne mund dhe duhet t’i vëmë ato në çantën, qafën, rripin dhe, natyrisht, në kokën tonë. Ju mund ta mbështillni kokën tuaj në një mënyrë krijuese me një shami, ose thjesht ta lidhni atë. Në rastin e fundit, është e rëndësishme të zgjidhni rroba moderne në mënyrë që të mos dukeni të modës së vjetër. /Insajderi.com

Burimi: Bright Side