shumë

Sa shpenzojnë familjet mbretërore në fustanet e nusërisë?

Sa shpenzojnë familjet mbretërore në fustanet e nusërisë?

Familja mbretërore nuk kursen asnjë shpenzim për nuset e tyre! Sipas Brides, çifti mesatar cakton afërsisht 10% të buxhetit të tyre të dasmës në fustanin e nusërisë, por mbretërorët janë një përjashtim shumë i madh, njofton Insajderi.

Këtu janë fustanet e bardhë më të shtrenjtë të familjeve mbretërore.

Mbretëresha Letizia e Spanjës

queen-letizia-wedding-dress

Mbretëresha Letizia e Spanjës kryeson listën me një fustan martese që kushtoi 6 milionë funte që e veshi në dasmën e saj me Mbretin Felipe në vitin 2004. Fustani u dizajnua nga Manuel Pertegaz dhe qëndisjet e saj përmbajnë fije ari të vertetë. Ajo e kompletoi dukjen me një kurorë diamanti, që i dhuroi vjehrra, Mbretëresha Sofje, pasi ajo e kishte vënë atë ditën e dasmës së saj me mbretin Juan Carlos në vitin 1962.

Kate Middleton

kate middleton wedding dress z

Në numrin dy, vjen  Kate Middleton me fustanin e bardhë në dasmën  e saj me Princin William në vitin 2011 kushtoi prindërve të saj, Carole dhe Michael Middleton plot 250,000 funte. Është bërë në bashkëpunim me Sarah Burton të Alexander McQueen, dantella është punuar me dorë nga Royal School of Needlework, me seli në Pallatin e Gjykatës së Hamptonit.

Princesha Eugenie

princess eugenie wedding dress z

Kur Princesha Eugenie u martua me Jack Brooksbank në vitin 2018, ajo veshi një dizajn që kushtoi 200,000 funta, nga stilisti britanik Peter Pilotto dhe Christopher de Vos. Ajo gjithashtu zgjodhi një formë që do të shfaqte një shenjë që ajo kishte nga operacioni i skoliozës në shpinë.

Princesha Diana

princess diana wedding dress z

Fustani i bardhë Princeshës Diana për martesën e saj me Princin Charles në vitin 1981 ishte vlerësuar në vlerë 151,000 funte në vitin 2019. Dizajneri David David Emanuel dhe gruaja e tij e atëhershme Elizabeth bënë dizajnin nga mëndafshi i fildishtë dhe zbukuruan me perla dhe dantella antike. Bishti i fustanit shkonte në 25 metra – më i gjati në historinë mbretërore.

Meghan Markle

meghan-markle-wedding-dress

Fustani i dasmës së Meghan Markle vlerësohet të ketë kushtuar rreth 110,000 funta, dhe Dukesha e Kembrixhit kishte paguar atë vet. Fustani u krijua nga Clare Waight Keller, e shtëpisë së modës pariziane Givenchy, dhe niveli i ndërlikueshmërisë së qepjes me siguri është reflektues i çmimit të saj. Shtëpia e modës kaloi 3,900 orë duke qëndisur lule në fustan me gjatësi 16 metra.

Burimi: HelloMagazine