Seriali The Crown kritikohet ashpër nga ish sekretari i shtypit të Pallatit Mbretëror Buckingham

Seriali The Crown kritikohet ashpër nga ish sekretari i shtypit të Pallatit Mbretëror Buckingham

Seriali The Crown i Netflix është kritikuar për “përdorimin e licencës dramatike deri në ekstrem” nga ish-sekretari i shtypit i Pallatit Buckingham Dickie Arbiter.

Seria e fundit e dramës mbretërore përshtatet kronologjikisht me vitet e Princeshës Diana.

“Është një përjetim i rëndë për Princin Çarls dhe për familjen”, tha Arbiter për BBC. “Duhet të pyesni, a është e nevojshme?”

Krijuesi i shfaqjes, Peter Morgan, ka mbrojtur të drejtën e tij për të patur liri krijuese pas kritikave ndaj disa skenave.

Shfaqja është vënë nën vëzhgim për përshkrimet e saj eksplicite të Charles dhe Diana në serinë katër.

Episodi i parë i shfaqjes së një ndërveprimi të imagjinuar midis Princit të Uellsit, i luajtur nga Josh O’Connor, dhe xhaxhait të tij Lord Mountbatten, i luajtur nga Charles Dance.

Shikuesit e shohin burrin e moshuar duke shkruar një letër duke paralajmëruar Charles se ai është në rrezik të sjellë “shkatërrim dhe zhgënjim” në familje për shkak të Camilla Parker Bowles. Në shfaqje, princi lexon shënimin vetëm pasi IRA vrau Lordin Mountbatten në gusht 1979.

Ndërsa nuk ka të dhëna për letrën, Morgan tha se shkëmbimi ishte bazuar në të vërtetën.

Duke folur në podkastin zyrtar të emisionit, ai tha: “Unë mendoj se gjithçka që është në atë letër që Mountbatten i shkruan Charles është ajo që unë vërtet besoj, bazuar në gjithçka që kam lexuar dhe njerëz me të cilët kam folur, që përfaqëson pikëpamjen e tij.

“Ne kurrë nuk do ta dimë nëse ajo është hedhur në një letër dhe kurrë nuk do të dimë nëse Charles e ka marrë atë letër para ose pas vdekjes së Mountbatten, por në këtë dramë të veçantë, kështu vendosa ta trajtoj atë”./Insajderi.com

BBC News