Sezoni i Halloween: Filma horror të bazuar në ngjarje të vërteta

Sezoni i Halloween: Filma horror të bazuar në ngjarje të vërteta

Po ta mendosh ky është një koncept shumë i frikshëm: filma tmerrues të bazuar në ngjarje të vërteta.

Sigurisht, Hollywood-i ka një mënyrë për të shtrembëruar të vërtetën, veçanërisht kur përfshihet të tmerruarit e audiencës, por kjo nuk do të thotë se pretendimi është gjithmonë një gënjeshtër.

Annabelle of The Conjuring Universe was actually a possessed Raggedy Ann doll

Disa nga filmat më të mirë horror të të gjitha kohërave kanë origjinë të bazuar në fakte. Për shembull, kukulla e “Annabelle Comes Home”, hyrja më e fundit e ardhshme në “The Conjuring Universe”, u frymëzua nga një kukull Raggedy Ann që pretendohej se ishte e mallkuar. Kjo është vetëm maja e ajsbergut kur bëhet fjalë për artin që imiton realitetin e çuditshëm e shqetësues, njofton Insajderi.

The Entity (1982)

Carol Moran (Barbara Hershey) is attacked in The Entity

Në “The Entity”, nëna e vetme e katër fëmijëve Carol Moran është viktimë e sulmit seksual. Sulmuesi i saj është një shfaqje e padukshme e së keqes së madhe dhe fuqisë së pandalshme.

Përzierja e një krimi të tmerrshëm shumë real me elemente të mbinatyrshme është mjaft e konsumuar si ide, por ajo që e bën historinë e filmit edhe më tronditëse është se ajo është e frymëzuar nga rasti i Doris Biter, e cila në vitin 1974 pretendoi se pësoi sulme fizike nga jo një, por tre fantazma që sulmuan edhe fëmijët e saj.

Fire in the Sky (1993)

Travis Wolton is about to go on the most terrifying ride of his life

Thuaj çfarë të duash për UFO-të dhe rrëmbimet e të huajve, sipas Travis Walton, kjo i ndodhi atij.

Filmi bazohet në librin me të njëjtin emër dhe rrëfen rrëmbimin e alienëve më të famshëm dhe të dokumentuar më mirë në histori. Në vitin 1975, sharrëxhiu nga Arizona Travis Ëalton u zhduk për pesë ditë. Kur u kthye, ai pretendoi se ishte marrë nga jashtëtokësorët.

The Girl Next Door (2007)

Jack Ketchum's 'The Girl Next Door'

Për të mos u hutuar me komedinë e vitit 2004, The Girl Next Door bazohet në romanin e Jack Ketchum, i cili u frymëzua nga historia tragjike e Sylvia Likens.

Në vitin 1965 në shtetin e Indiana, Likens iu nënshtrua pothuajse tre muajve të abuzimit, neglizhencës, poshtërimit dhe torturave nga kujdestari i saj sociopat. Ajo përfundimisht iu nënshtrua plagëve të saj dhe vdiq në vetëm 16 vjeçare.

Ngjarjet e përshkruara në The Girl Next Door janë po aq shqetësuese dhe të patregueshme sa ndodhia origjinale tronditëse sadiste. Ndërsa një adhurues i zhanrit do të thoshte se është një pikë kyçe e vlerësimit për filmat më të mirë horror, ju që jeni lehtë të frikësueshëm me mirë lexojeni librin se sa të shihni filmit.

The Amityville Horror (1979)

James Brolin and Margot Kidder made a big mistake buying their new home

Një nga rastet më të bujshme të përndjekjes së mbinatyrshme vjen nga një shtëpi tani legjendare në Neë York.

Ajo frymëzoi romanin e vitit 1977, “The Horror Amityville”, i cili u bë në një film dy vjet më vonë, me protagonistë James Brolin dhe Margot Kidder si George dhe Kathy Lutz, të cilët gjejnë një marrëveshje të mirë për një shtëpi pasi një burrë vrau familjen e tij në të vite më parë. Së shpejti, ata fillojnë të komplotojnë se krimi u ndikua nga një prani djallëzore në shtëpi dhe u shqetësuan se do të bien viktimë e tij më pas.

Ndërsa ka të vërtetë në historinë e një burri që vret familjen e tij në shtëpinë famëkeqe Amityville, nuk ka asnjë provë të vërtetë për të mbështetur një përndjekje aktuale të ndodhur atje. Megjithatë, kjo nuk e ka ndaluar Hollywood-in që të vazhdojë të përdorë historinë si material ekskluziviteti.

Child’s Play (1988)

Chucky is a not about kid's stuff

Para se të ishte Annabelle, ishte Chucky. Sidoqoftë, e dini se të dyja këto lojëra të frikshme janë frymëzuar nga fakte të supozuara?

Në “Childs Play”, i konsideruar si një nga filmat më të mirë horror të të gjitha kohërave, vrasësi serik Charles Lee Ray (Brad Dourif) fut shpirtin e tij në një kukull të lezetshme, me kokë të kuqe për të vazhduar paradën e tij vrasëse pas vdekjes. Frymëzimi ishte një kukull me dizajn shqetësues me emrin Robert, në pronësi të 6-vjeçarit të atëhershëm Gene Otto në vitin 1906.

Robert Doll u bë për Gene nga shërbëtori Bahamian i familjes së tij, i cili ndodhi të jetë i aftë në magjinë vudu. Shkathtësitë e saj dukeshin se ishin efektive pasi Robert do të kënaqej në talljen e fëmijëve dhe gjymtimin e lodrave të tjera të Gene, midis fenomeneve të tjera të pashpjegueshme.

Wolf Creek (2005)

Mick Taylor has sinister intentions for some hitchhikers

Ndërsa “Crocodile Dundee” ishte një film që ndihmoi shumë industrinë e turizmit në Australi, filmi kult i vitit 2005 të Greg McLean ishte filmi që mund të kishte ardhur afër shkatërrimit të industrisë.

Filmi, rreth tre udhëtarëve të terrorizuar nga një gjahtar i çmendur i derrave, pretendon se bazohet në ngjarje të vërteta kur u lansua për herë të parë. Megjithëse nuk ishte tërësisht një gënjeshtër, vrasjet e vërteta autostopike me bazë në Australi që frymëzuan filmin ndodhën larg parkut kombëtar piktoresk, titulli huazohet dhe shkruhet gabim nga Wolfe Creek.

Sidoqoftë, filmi ka fituar vlerësime si një nga filmat më të mirë horror të këtij lloji për përshkrimet e tij ultra reale të dhunës dhe, veçanërisht, për antagonistin e tij tmerrues, Mick Taylor (John Jarratt). /Insajderi.com

Burimi: Cinema Blend