Si do ta festojë ditëlindjen Mbretëresha Elizabeth ditëlindjen këtë vit pas vdekjes së bashkëshortit?

Si do ta festojë ditëlindjen Mbretëresha Elizabeth ditëlindjen këtë vit pas vdekjes së bashkëshortit?

Ditëlindja e Mbretëreshës Elizabeth do të duket pak më ndryshe këtë vit.

Për shkak të pandemisë së vazhdueshme COVID-19 dhe vdekjes të burrit të saj të përkushtuar prej 73 vjetësh, Princit Philip, mbretëresha do të festojë 95-vjetorin e lindjes këtë javë me një ndejë më intime, shkruan Harper’s Bazaar, transmeton Insajderi.

Një burim mbretëror i thotë BAZAAR.com se mbretëresha pritet të kalojë kohë me një grup të vogël të anëtarëve të familjes të mërkurën për të festuar ditëlindjen e saj. Një burim tjetër i pallatit konfirmon se për shkak të vdekjes së Philipit, një portret i ri i monarkes për ditëlindjen nuk do të lëshohet në publik, pasi periudha e saj zyrtare e zisë vazhdon deri këtë të premte.

Mbretëresha, së bashku me anëtarët e tjerë të familjes mbretërore – përfshirë Princin Charles dhe djemtë e tij, Princat William dhe Harry – u bashkuan të shtunën për të nderuar jetën e Dukës së Edinburgut me një ceremoni zyrtare funerale.

Më tej, një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Britanisë konfirmon se përshëndetjet tradicionale me armë, të cilat zhvillohen në Hyde Park dhe Kullën e Londrës për të shënuar ditëlindjen e mbretëreshës, nuk do të ndodhin për të dytin vit radhazi. (Tradita mori një pauzë fillestare vitin e kaluar për shkak të fillimit të bllokimeve kombëtare COVID-19 në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.)

Festimi vjetor i ditëlindjes së verës së mbretëreshës, i njohur si Trooping the Color, gjithashtu nuk do të zhvillohet këtë vit. /Insajderi.com