Supermodelet e para rrëfejnë historitë e tyre në një dokumentar të ri

Supermodelet e para rrëfejnë historitë e tyre në një dokumentar të ri

Kur supermodelet arritën në skenë në fillim të viteve 1990, ata përfaqësuan një ndryshim dramatik në modë – modelet u bënë më shumë sesa thjesht njerëzit që vishnin rrobat, por ishin personalitete joshëse që mund të kërkonin pagesa serioze. Supermodelet krijuan botën e modës siç e njohim sot.

Tani, tridhjetë vjet më vonë, të katër modelet origjinale – Linda Evangelista, Naomi Campbell, Cindy Crawford dhe Christy Turlington Burns do të paraqiten në një film dokumentar ku do të tregojë historinë e tyre.

“Unë jam i ngazëllyer që të ribashkohem me miqtë e mi për të festuar dhe ekzaminuar mënyrën se si supermodelet kapërcyen perceptimet tradicionale dhe kufijtë e modelimit në industrinë e modës”, tha Crawford – vajza e së cilës Kaia Gerber po ndjek hapat e saj në modën e lartë.

“Shpresojmë që rrëfimi ynë i parë në dokumentar do të inkurajojë, motivojë dhe frymëzojë të rinjtë në të gjithë botën.” tha Campbell, ndërsa Evangelista vuri në dukje shpresën e saj se “njerëzit ta shohin këtë si një festë të jo vetëm historive tona individuale, por edhe për fuqinë e miqësisë, ëndrrave dhe këmbënguljes”.

Sa i përket ekipit pas kamerës: regjisorja Barbara Kopple është e njohur për dokumentarët e saj, ndërsa kompania e prodhimit Imagine ka punuar filma si 8 Mile, Frost / Nixon dhe A Beautiful Mind.

Data e lansimit të dokumentari nuk dihet ende./Insajderi.com

Burimi: Dazed