Të famshëm që braktisën shkollën por jo edhe ëndrrat e tyre drejt suksesit

Të famshëm që braktisën shkollën por jo edhe ëndrrat e tyre drejt suksesit

Disa nga yjet, muzikantët dhe aktorët më të famshëm në botë morën vendimin që të braktisnin shkollën herët për të ndjekur ëndrrat e tyre. Dhe ndërsa shumë të famshëm nuk e kishin të nevojshme të performonin shumë mirë në shkollë, qëndrimet e tyre të forta për të pasur sukses në jetë dhe vendosmëria për të marrë atë që donin, i ndihmuan ata të arrinin atë që kanë sot!

Rihanna

Get Rihanna's 'Summer Fenty Face' With New Makeup Tutorial: Watch ...

RiRi nënshkroi kontratën e saj të parë në moshën vetëm 16 vjeçare, që do të thotë që ajo la shkollën për t’u përqendruar në industrinë e muzikës – dhe sigurisht që u pagua!

Deri më tani, Rihanna ka publikuar tetë albume në studio, me hite si ‘Umbrella’, ‘Diamonds’ dhe Rude Boy ‘, dhe ajo është shfaqur gjithashtu në një numër të filmash të suksesshëm.

Kate Moss

Kate Moss | BoF 500 | The People Shaping the Global Fashion Industry

Supermodelja Kate Moss as nuk u lodh të mbajë provimet e saj. Në moshën 14 vjeçare, Kate me një agjenci modelimi dhe karriera e saj filloi.

Që nga ajo kohë ajo është vendosur si një nga supermodelet më të mëdha në botë, duke modeluar për gjigandët e modës përfshirë Calvin Klein dhe ka ecur praktikisht në çdo pistë.

Jay Z

Jay-Z Buys Multiple Newspaper Ads Highlighting Black Businesses

Reperi amerikan Jay Z është një emër i famshëm tani, por si i ri ai ndërroi shumë shkolla. Si përfundim nuk diplomoi kurrë.

Sigurisht, kjo nuk e ndaloi atë të bëhej një nga yjet më të mëdhenj të muzikës në botë. Me punë të palodhur dhe vendosmëri, Jay Z, emri i vërtetë Shaun Carter, lëshoi albumin e tij të parë në ‘Reasonable Doubt’ në vitin1996 dhe ai tani është artisti i parë i hip-hop që arriti statusin e miliarderit!

Richard Branson

Peepholes and cheap booze: Richard Branson on what makes the ...

Miliarderi dhe themeluesi i markës Virgin, Richard Branson, luftoi me vështirësi të ndryshme në shkollë dhe në të nxënë, por që prej asaj kohe lulëzoi dhe tani është një nga figurat më të njohura në botën e biznesit.

Richard braktisi shkollën në moshën 16 vjeçare dhe themeloi një revistë studentore. Nga atje ai themeloi Virgin Records e cila tani është shndërruar në një nga bizneset më të mëdha në botë, duke përfshirë mbi 400 kompani.

Për të mos përmendur faktin se ai ka në pronësi një ishull të tërë tropikal!

Lord Alan Sugar

Lord Alan Sugar will go face to face with Piers Morgan on Life ...

Guru i biznesit dhe ylli i The Apprentice filloi punë në treg të gjelbër, pasi la shkollën në moshën 16 vjeçare me zero kualifikime.

Lord Sugar përdori aftësitë e tij sipërmarrëse dhe u kthye në shitjen e pajisjeve elektronike, biznesi shpejt u përshkallëzua dhe tani ai vlen më shumë se 1.5 miliardë dollarë. /Insajderi.com