Të famshmet që nuk hoqën dorë derisa u bënë nëna

Të famshmet që nuk hoqën dorë derisa u bënë nëna

Ka shumë gra që ëndërrojnë të bëhen nëna, dhe dikur është koha që ato bëhen. Sidoqoftë, ky skenar ideal nuk vlen për të gjithë dhe, në fakt, ka disa të famshme që gjithashtu u është dashur të luftojnë shumë për të qenë në gjendje të shijojnë lumturinë e mbajtjes së një foshnje në krahë.

Pavarësisht nëse ishte përmes mbarësimit, birësimit, nënave surrogate, apo edhe natyrshëm, disa të famshëm kanë luftuar shumë për t’u bërë nëna, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi.

Beyoncé

E njohur në të gjithë botën për hitet e saj të panumërta dhe aftësinë e madhe për të kënduar dhe kërcyer, kishte një anë private të Beyoncé që ajo e zbuloi disa vjet më parë.

Në atë kohë, vetëm disa nga miqtë dhe të afërmit e saj më të ngushtë e dinin se ajo po përpiqej të mbetej shtatzënë pa sukses. Para se të kishte vajzën e saj Blue Ivy, këngëtarja dhe biznesmenia rrëfyen se kishte pësuar një numër abortesh spontan. Ajo shprehu ndjenjat e zhgënjimit dhe dëshirën për t’u bërë nënë.

Ajo gjithashtu tha se për t’u bërë nënë, duhej të kalonte një proces sipas të cilit duhej të ishte më e kujdesshme me mendjen e saj dhe trupin e saj së pari. Pastaj, ajo ndjeu se ishte gati të sillte vajzën e saj dhe binjakët e saj në botë.

Kim Kardashian

Rasti i Kim Kardashian ishte pak i veçantë. Problemet e saj nisën pasi ajo kishte një shtatzëni normale – kur lindi vajza e saj North, në vitin 2013.

Kur u përpoq të bënte fëmijë e dytë, Kim dhe partneri i saj, Kanye West, filluan të përballen me disa ndërlikime. Artisti pohoi se ajo ishte ankuar aq shumë për shtatzëninë e saj të parë dhe se kurrë nuk e kishte imagjinuar se do të duhej të lutej që të ishte në gjendje ta bënte përsëri.

Shtatzënia e parë e la Kim Kardashian me një placentë të mbajtur (placenta accreta), e cila kërkoi operacione të shumta dhe la një vrimë në mitrën e saj. Pas shumë përpjekjesh, ajo ishte në gjendje të lindte Saint-in e vogël, por kërkoi ndihmën e nënave surrogate për të pasur dy fëmijët e saj të fundit, Chicago dhe Psalm.

Mariah Carey

Në rastin e Mariah Carey, gjërat ishin pak më ndryshe. Është një fakt i njohur që këngëtarja priti deri pas moshës 40 vjeçare për të provuar të krijoj një fëmijë për herë të parë.

Meqenëse mosha ishte atëherë një faktor që luante kundër saj, këngëtarja iu nënshtrua disa trajtimeve të pjellorisë, të cilat nuk funksionuan menjëherë. Më vonë, asaj iu desh të përballonte një abort spontan, disa përpjekje të pasuksesshme dhe madje edhe probleme shëndetësore.

Këngëtarja gjithashtu rrëfeu se gjatë shtatzënisë, ajo vuante nga diabeti gestacional, pre-eklampsia dhe iu desh të merrte progesteron për javë të tëra për të zvogëluar shanset e saj për një abort spontan. Më në fund ajo solli në jetë binjakët e saj në vitin 2011.

Nicole Kidman

Kur bëhet fjalë për metoda alternative për t’u bërë prindër, Nicole Kidman mund të jetë e njohur me më shumë se disa. Gjatë periudhës së saj të hershme të karrierës, kur ajo ishte e martuar me Tom Cruise, çifti vendosi të birësonte dy fëmijë.

Kidman më vonë rrëfeu se ajo kishte pësuar dy aborte në atë kohë. Pas divorcit nga Cruise, Kidman u bë një nënë biologjike për herë të parë me partnerin e saj të ri.

Por sjellja e foshnjës së saj të dytë në botë ishte një sprovë. Aktorja e përshkroi përvojën e saj si një udhëtim me plot zhgënjime, dhimbje dhe pikëllime, prandaj vajza e saj e dytë erdhi në botë përmes një nëne surrogate.

Céline Dion

Lufta e Céline Dion ishte e vështirë që në momentin e parë që ajo vendosi të bëhej nënë. Këngëtarja burri i saj, i ndjeri Rene Angelil, më në fund mirëpritën fëmijën e tyre të parë në vitin 2001 pas disa përpjekjeve për fekondim in vitro.

Sidoqoftë, lindja e një fëmije të dytë ishte shumë më e vështirë. Pas gjashtë përpjekjeve të dështuara për fekondim artificial dhe një abort spontan, çifti priti në jetë jo një, por dy foshnje. Binjakët e Céline Dion kanë lindur në vitin 2010. /Insajderi.com