Vdes Conchata Ferrell, aktorja nga seriali “Two And A Half Men”

Vdes Conchata Ferrell, aktorja nga seriali “Two And A Half Men”

Aktorja Conchata Ferrell, e cila luajti në sitcomin amerikan “Two And A Half Men”, ka vdekur në moshën 77 vjeç.

Ferrell luajti kujdestaren e shtëpisë Berta gjatë gjithë 12 viteve të shfaqjes, duke u shfaqur së bashku me Charlie Sheen dhe më vonë Ashton Kutcher.

Ajo vdiq të hënën në Kaliforni pas ndërlikimeve nga një arrest kardiak.

Sheen bëri homazhe, duke e përshkruar yllin e ndjerë si “një dashuri të plotë, të përkryer, një mik të mirëfilltë dhe një humbje tronditëse dhe të dhimbshme”.

Ferrell, e cili ishte e njohur për shokët e saj si Chatty, fitoi dy nominime për Emmy për rolin e saj në seri, rreth shkrimtarit hedonist Charlie Harper, vëllait të tij Alan dhe djalit të Alanit Jake.

Si Sheen, ajo luajti përkrah Jon Cryer dhe Angus T Jones. Cryer kujtoi se ishte takuar me të për herë të parë. “Ajo ishte një njeri i bukur, pamja e jashtme e Bertës ishte një shpikje e shkrimtarëve,” shkroi ai në Twitter.

“Ngrohtësia dhe ndjeshmëria e Chatty ishin pikat e saj të forta. Unë jam duke qarë për gruan që kam humbur dhe gëzimin që ajo solli”.

Në vitin 2014, në një intervistë dhënë AV klubit, Ferrell tha se ajo ishte në gjendje të jetonte  përmes personazhit shumë të dashur, i cili fillimisht ishte shkruar si një grua e Evropës Lindore.

“Më pëlqen të luaj gra që kanë nerva për të bërë gjëra që unë nuk kam durim, dhe Berta është sigurisht një nga ato”, tha Ferrell.

“Ajo është personi që unë do të doja të isha dhe dikush që unë mendoj se të gjithë ne dëshirojmë të jemi: dikush që mund të thotë atë që i shkon në mendje dhe të mos shqetësohet për këtë.”

Bashkë-krijuesi i “Two And A Half Man” Chuck Lorre vuri në dukje se të gjithë në shfaqje “të gjithë e donin”.

“Dymbëdhjetë vjet ngritje dhe ulje, dhe shumë e shumë të qeshura,” tha ai. “Ajo ishte një shkëmb. Një nga të mëdhenjtë. Unë isha i privilegjuar ta quaja shoqe”./Insajderi.com

Burimi: BBC