Vlora Dumoshi ndanë mirënjohje për stilisten shumë të suksesshme kosovare

Vlora Dumoshi ndanë mirënjohje për stilisten shumë të suksesshme kosovare

Lirika Matoshi në botë njihet si vajza që krijoi fustanin me luleshtryshe. Aq viral u bë nëpër botë fustani i 499 dollarëve, sa njëra prej gazetave më prestigjioze amerikane “New York Times” shkroi një artikull për të, njofton Insajderi.

What This Summer's Viral Strawberry Dress Reveals About Quarantine ...

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi i ka ndarë mirënjohje stilistes së njohur shqiptare, Lirika Matoshi e cila jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Sot, kam takuar stilisten e njohur shqiptare, Lirika Matoshi e cila jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Koleksioni i veshjeve nga stilistja Matoshi me motiv të luleshtrydheve është bërë pjesë e artikullit në një prej gazetave më prestigjioze amerikane, “The New York Times”, shkruan Dumoshi në një postim në Facebook.

Image may contain: 4 people, people standing and indoor

Dumoshi shprehet se është shumë e lumtur që po i ndan këtë mirënjohje Matoshit, e cila me veshjet dhe dizajnet e saj unike u bë pjesë e industrisë së modës në Amerikë.

“Jam shumë e lumtur që po ndaj mirënjohje për suksesin e stilistes Matoshi e cila ka arritur të bëhet pjesë e industrisë së modës në Amerikë duke sjellë me stilin unikal, dizajne që influencojnë kohët moderne. Lirika, po kthehet në vendin e saj, për të kontribuar në industrinë e modës dhe për të mbështetur shumë gra kosovare përmes biznesit të saj”.

Lirika Matoshi u kujdes që ministres t’i dhuronte edhe një nga maskat e saj shumë të famshme, që janë punuar nga i njëjti material si fustani me luleshtrydhe. /Insajderi.com

Image may contain: one or more people and people standing