Kujtim Shala tregon a do të bëhet koalicioni me VV-në

Kujtim Shala tregon a do të bëhet koalicioni me VV-në

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Kujtim Shala, beson se ende ka shpresë për krijimin e koalicionit qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje.

Shala tha se grupet punuese të dy partive do të takohen sërish në ditët në vijim për të zgjedhur çështjet e mbetura nga diksutimet e deritanishme, për t’i hapur rrugë krijimit të qeverisë.

“Kemi punuar shumë edhe gjatë. Edhe para zgjedhejve edhe pas tyre. Jemi përpjekur ta bëjmë një koalicion dhe kemi qenë shumë afër”.

“Patjetër që ka shpresë, ne për ata po punojmë dhe do të takohemi sërish në ditët në vijim, për të përmbyllur marrëveshjen dhe për të zgjedhur çështjet që kanë mbetur dhe kështu për të vazhduar më tutje”, u shpreh ai në emisionin Blic Interview.

Albin Kurti dhe Isa Mustafa pritet që të shtunën ose më së largu të dielën të takohen për t’i prezantuar njëra-tjetrës ofertat më të reja që në të njëjtën kohë konsiderohen ofertat e fundit për arritjen e marrëveshjes së bashkëqeverisje.

Gazeta Insajderi merr vesh se përgjigja për pranimin apo mos pranimin e tyre, do të jep epilogun e marrëveshjes apo dështimit të bisedimeve tre mujore ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje si partia e parë dhe LDK-së si parti e dytë.

Lexo edhe: 

11 ditë – a ka ende shpresë për koalicionin Kurti-Mustafa?